pondělí 15. srpna 2016

Mé (zatím) nedokončené knižní série #1

Přeji vám všem krásný začátek nového týdne :)

Nedávno jsem pročítala příspěvky u Evičky na blogu Knižní blog neblog?, které se týkaly jejích nedokončených knižních sérií. A Evička mi psala, že bych mohla nějaké podobné články psát taky, protože materiálu jistě mám dost. A to má pravdu, nedokončených sérií rozhodně několik mám. A hodlám je tedy postupně zkompletovat. Takže dnes přináším první článek z této nové rubriky. Články budou vycházet nepravidelně, jak budu mít na sepisování chuť a čas. Třeba se někteří z vás inspirují, možná i objevíte autora nebo knihy, které ještě neznáte.

A svou novou rubriku započnu sérií Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena. Série obsahuje šest knih, já mám prozatím první čtyři. Koupila jsem si knihy tehdy, když vyšly v papírovém boxu. Zatím jsem se ke knihám nedostala, což mě mrzí. Autor je mezi čtenáři hodně chválen a obdivován.Série Oddělení Q:
1. díl: Žena v kleci
2. díl: Zabijáci
3. díl: Vzkaz v láhvi
4. díl: Složka 64
5. díl: Marco – nemám
6. díl: Nesmírný – nemám

Knihy vycházejí u nakladatelství Host.

Žena v kleci
Komisař Carl Morck je po traumatické události při práci přeložen do oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky, která před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, o kterých si myslel, že jsou dávno ztracené. Čím víc Morck proniká do případu, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena stále ještě žije, uvězněná a týraná na neznámém místě?Zabijáci
Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Mørcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…Vzkaz v láhvi
V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.Složka 64
Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...A další dva díly, Marco a Nesmírný, mi prozatím chybí, musím časem dokoupit.

Marco
Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…

Nesmírný
Oddělení Q znovu v pohotovosti. Šéfa oddělení Q Carla Morcka vyruší při obvyklém ranním šlofíku v práci telefon. Požádá ho o pomoc kolega z Bornholmu, ale Carl odmítne. O několik hodin později za to ponese následky a svou tvrdohlavou asistentku Rose tentokrát rozžhaví doběla. Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému a mimořádnému případu dívky, která jednoho dne zmizela ze školy a později byla nalezena mrtvá vysoko ve větvích stromu.


Čtete někdo tohoto populárního dánského autora? Patří mezi vaše oblíbené? Určitě mi napište, těším se :)

Mějte se moc krásně a čtěte :)

Vaše Šárka ♥

19 komentářů:

 1. Super :-) A mas do lepsi a propracovanejsi :-) ....Tahle serie me tak laka... Hlavne je to z Hostu a od nich me zadna jeste nezklamala. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, moc děkuji :) Taky bych se ke knihám moc ráda dostala, ale to asi ke všem, které jsem ještě nečetla. Zásoby jsou nekonečné :)

   Vymazat
 2. Tak tuhle sérii mám také v merku, jen bych asi musela vyhrát sportku. :) Ale musím říci, že to je super nápad, s nedokončenými sériemi. Možná se k Tobě a k Evičce připojím. Také bych v knihovně něco našla. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sabi, určitě se přidej, jen mám strach, že se budu opět inspirovat :)))

   Vymazat
 3. Zdravím, já je mám všechny jako audio a super budete určo spokojená hezký večer Lucie S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Lucie :) Věřím, že mě knihy určitě chytnou :)

   Vymazat
 4. Oddělení Q mě láká už dlouho, snad se jednou dostanu k jejímu pořízení... Možná se taky přidám a sepíšu článek o sériích v mé knihovně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, přidej se, taky si ráda přečtu článek :)

   Vymazat
 5. Taky jsem kdysi psala neco podobneho, ale prestalo me bavit to aktualizovat... Nabizela se alternativa, psat jen o tech, ktere mam uz kompletni :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to nehodlám nijak pravidelně aktualizovat, jsou to momentální články a možná jednou za nějaký čas udělám nějaký komplexní článek, co mi kam přibylo. Zkrátka beru to jako články v tuto dobu s tímto stavem :)

   Vymazat
  2. To já takhle nedokážu. Nevím kdy se to stalo, ale na některý věci jsem šílený psycho puntičkář :-P

   Vymazat
  3. To já sice na něčem taky dost často zbytečně bazíruju, ale tady nevidím důvod, proč bych se třeba za rok měla vracet ke starému článku a doplnit knihu. Je to spíš takové představení knižních sérií, které mám a chci zkompletovat :) Ale jo, každý to máme jinak, pojmeme to jinak, to je jasné :)

   Vymazat
 6. Na tuto sérii se také chystám. Narážím na samé kladné recence a já už mám pocit, že prostě si vyloženě žádá, abych se do ní konečně pustila. Jinak fajn nápad. Já sama zavedla celkové zhodnocení nad přečtenou sérií, ale zatím jsem jich moc nepřečetla :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si říkám, že už si tento autor žádá, abych se do něj konečně pustila. No snad brzy... uvidím :)

   Vymazat
 7. Sarko, at se ti knihy libi, ja mam precteny 2 knihy a za mne super cteni:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, moc se na ně těším, čekají na mě už tak dlouho :)

   Vymazat
 8. Tato série mě velmi láká, tak snad se k ní jednou také dostanu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je hodně chválená, tak věřím, že mě taky nadchne. Jen se k ní dostat :D

   Vymazat

Děkuji za tvůj komentář ♥