úterý 12. dubna 2016

Recenze - Dokonalý cizinec

Autorka:                     Renée Knight
Překlad:                      Dana Stuchlá
Nakladatelství:        Ikar
Rok vydání v ČR:    2016
Počet stran:               256

Anotace:
Román, který by neměl uniknout žádnému fanouškovi Zmizelé nebo Dívky ve vlaku! Známé dokumentaristce Catherine Ravenscroftové se zničehonic objeví na nočním stolku záhadný román. Do té doby úspěšná a navenek vyrovnaná žena jako by se rázem propadla do zlého snu! Kniha se sice tváří jako fikce, do nejmenších podrobností však popisuje dávný den, kdy se Catherine stala nositelkou tíživého tajemství – tajemství, o němž věděl už jen jediný člověk na světě. A ten je dnes přeci mrtvý. 
Minulost rázem ožívá, Catherine se hroutí svět jak domeček z karet a jedinou možností, jak z téhle pasti vyklouznout, je dokázat, co se ten den opravdu stalo...

Hlavní postavou napínavého příběhu je devětačtyřicetiletá Catherine Ravenscroftová. Přes dvacet let v sobě nosí jisté tajemství, které ukrývá před celým světem. Najednou se však u nich v domě objeví kniha Dokonalý cizinec a nikdo neví, kde se tam vzala. Catherine ji rozhodně nekoupila. Když se začte, s hrůzou zjistí, že kniha není vůbec fiktivní. V hlavní hrdince poznává samu sebe a dále částečně její osudné tajemství, o kterém si myslela, že si ho jednou vezme do hrobu.
Catherine je vyděšená, navíc, když záhy zjistí, že další kniha se dostala do rukou jejího pětadvacetiletého syna, který už s rodiči nebydlí. Catherine se téměř hroutí, protože ví, že dřív nebo později se o jejím tajemství dozví také manžel. Snaží se vypátrat autora příběhu, který se skrývá pod jménem E. J. Preston. Jediný člověk, který mohl o minulosti vědět totéž, co ona, je přece dvacet let mrtvý. Kdo se tedy rozhodl, že jí po tolika letech zničí život?Dokonalý cizinec je výtečný debut. Kniha se četla jako po másle. V knize se střídají kapitoly o Catherine, psané ve třetí osobě a kapitoly jednoho nešťastného, starého muže. Ty jsou psány v osobě první. Střídá se také období současnosti a období let minulých.

Příběh má svižný děj, autorka vás nenechá ani chvíli zahálet a odvrátit myšlenky k něčemu  jinému. Od začátku budete napnutí jako kšandy. Když se dozvíte zápletku, můžete mít pocit, tušení, že víte, jaký konec si pro vás autorka nachystala. Překvapivé zvraty vás však neminou. Já jsem knihou opravdu nadšená, čtení jsem si naprosto užila.

Kniha Renée Knight je navíc moc pěkně graficky zpracovaná. Má krásnou obálku a také stránky mají po okrajích design filmu, podobně jako vidíte na přebalu. Zpočátku mě úprava stránek při čtení možná malinko rušila, měla jsem pocit, že nepřiměřeně přitahuje moji pozornost a odtahuje ji tak od psaného textu. Ale po začtení do děje jsem to přestala vnímat, příběh mě totiž naprosto pohltil.

„Catherine?“
Zavrtí hlavou. Přistihl ji. Možná si to přála. Možná je to dobře. Robert uchopí palcem a ukazováčkem promočený chuchvalec papíru a zvedne ho. Na obálce se dají rozeznat pouze písmena Doko...
„Je to o mně.“ To mohla rovnou říct: Přišla jsem o rozum. Kéž by mohla vzít svá slova zpět. Tohle chceš? Povědět mu to? Teď?
„Miláčku.“ V tom slově slyší zmatek a úzkost. Robert hodí knížku zpátky do dřezu. Catherine ji popadne oběma rukama, běží s ní k odpadkovému koši, jako by stránky pořád hořely, a mrskne jí do odpadků. Potom černý pytel vytáhne a zaváže. Tohle všechno provádí ve vysoké rychlosti, jako kdyby někdo stiskl tlačítko zrychleného převíjení. Utíká s pytlem ke vchodu, ven ze dveří, vhodí ho do popelnice a zabouchne kovový poklop. Potom už pomaleji vystoupá po schodech ke vchodu, vejde a zavře za sebou.


Charaktery hlavních postav míchá autorka tak, že si snad ani jednu nemůžete úplně oblíbit a fandit jí. Což mi ale vůbec nevadilo, k příběhu to patřilo a jinak to být ani nemohlo. Zopakuji tedy ještě jednou, jde opravdu o skvělý, prvotní počin a Renée tleskám.

Nakonec zmíním přirovnání k románům Zmizelá či Dívce ve vlaku, které se v anotaci objevuje. Nemám ráda toto škatulkování, ba ho přímo nesnáším. Dívku ve vlaku jsem nečetla, tudíž nemohu srovnávat děj či zápletku a Zmizelá se mi nelíbila. Nevidím žádnou podobnost.

„Poslali ji na naši starou adresu. Mně. Je to o tom, co se stalo před lety,“ zajíkne se. „Snaží se mě potrestat.“
„Potrestat? A kdo?“
„Ten, kdo napsal tuhle knížku.“
„Za co tě trestá? Má to něco společného s nějakým tvým filmem? V tom případě bychom měli zavolat policii...“
„Ne, o tohle nejde.“
„Tak o co?“ Zní to netrpělivě, Robert je unavený. „Kdo ji poslal?“
„To nevím.“
„Proč si tedy myslíš, že je o tobě?“ Z té otázky je slyšet výsměch.
„Poznala jsem se.“

O autorce:
Renée Knight pracovala pro BBC jako filmová dokumentaristka, později psala filmové a televizní scénáře, než se rozhodla naplno věnovat beletrii. Žije v Londýně s manželem a dvěma dětmi.
Dokonalý cizinec je jejím románovým debutem, který okamžitě po vydání atakoval přední příčky žebříčků bestsellerů a jehož recenze přirovnávají ke Zmizelé či Dívce ve vlaku.

Hodnocení: 5/5 


Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský, kde knihu můžete zakoupit.
21 komentářů:

 1. Zjuuu krásný přebal, krásná recenze- nalákala jsi mě. Ale kdy to mám všechno stíhat??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Taky vůbec nestíhám a můj seznam knih k přečtení stále povážlivě roste :D :D

   Vymazat
 2. To vypadá docela zajímavě! Původně jsem ji číst nechtěla, ale možná to ještě zvážím. Škatulkování a přirovnávání k jiným knihám taky moc ráda nemám, i když ho někdy sama použiju :)

  Hezký večer
  Kateřina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, taky se samozřejmě někdy tomu zaškatulkování nevyhnu, ale jsem už asi alergická na to přirovnávání ke Zmizelé :) Jinak Dokonalý cizinec si myslím, že na prvotinu určitě výborný počin a stojí za přečtení :)
   Taky přeji hezký večer :)

   Vymazat
 3. Vypadá to jako skvělá kniha. Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jako vždy skvělá recenze, Šárko :) Zrovna včera jsem si knihu přinesla domů. Už se nemohu dočkat, až se začtu :) A tedy přebal je opravdu nápaditý, to mě vždy baví. Přeji krásný večer :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) Doufám, že se ti bude taky líbit, určitě si potom přečtu recenzi :) Taky mám ráda něčím výjimečné přebaly, povedl se :) Hezký den :)

   Vymazat
 5. Tak tohle zní také hodně zajímavě! .) Déíky za tip na knihu, přiznám se, že jinak by mi asi unikla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji a jsem ráda, jestli jsem tě inspirovala :)

   Vymazat
 6. Zni to mrazive, zacist se do knihy a zjistit ze je to o vas aniz by jste vedeli kdo to napsal. Zmizela, tu jsem nedocetla, nebyl to muj salek caje, a Divku ve vlaku jsem jeste necetla, ale tato kniha mne laka, hezka recenze:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) Mě Zmizelá taky zklamala, protože jsem díky obrovské reklamě čekala asi moc. Možná, kdybych ji četla někdy jindy bez toho humbuku kolem, měla bych jiný pocit. Ale celkově bych z ní nadšená asi nebyla nikdy. Ani film se mi nelíbil. Hezký den :)

   Vymazat
 7. To vypadá hodně zajímavě, pěkná recenze Šárko :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo, moc děkuji, četla se mi velice dobře :)

   Vymazat
 8. No tak mohu říci, že tuto knihu potřebuji!! :O :3
  Úžasná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 9. Krásna recenzia. :) Som rada, že sa ti kniha páčila. :) Prajem pekný večer Šárko. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Jsem ráda, že se kniha líbila :) Já byla úplně paf z toho, jak se mi skvěle četla. Hlavně po dlouhé době to byla velice kvalitní četba :))
  bilbovy-knihy.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Na knihu už se nějaký ten čas chystám :) Snad si ji někdy v dohlednu pořídím a přečtu :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj komentář ♥