čtvrtek 14. září 2017

Knižní přírůstky – září #2

Krásný den, milí knihomolové :)

Jak jsem na FB stránce blogu avízovala, rozbalovačka je tady. Knížky jsem tedy rozložila do dvou článků, protože by jich bylo dnes osm a to je dost na jeden příspěvek. Takhle budete mít aspoň dva ☻Mám tady dnes tedy dva recenzáčky a dva úlovky z Levných knih. Tyto dva recenzní výtisky jsou teď asi už poslední, co jsem si nasmlouvala. A navíc jedna z nich mi přišla bez avíza, nečekaně, o ní jsem neměla ani tucha a nepsala jsem si o ni. Ale to nevadí. Od autorky jsem už jednu knihu četla, svým způsobem mě její styl oslovil a tak si ráda jednou přečtu i tuto novinku. Jde o autorku Helle Helle a knihu Tohle jsem měla napsat v přítomném čase. Knihu vydalo nakladatelství Paseka.

Tohle jsem měla napsat v přítomném čase
Mladá Dorte bydlí sama v domku naproti malému nádraží. Před rodiči předstírá, že studuje literaturu na univerzitě v Kodani, jenže to není pravda. Často je jí zatěžko vůbec vstát z postele, nechává plynout čas a čeká, co jí přivede do cesty náhoda. Také zkouší psát: o svém prvním příteli i dalších prchavých známostech a sexuálních zážitcích, o bezdětné tetě, po níž dostala jméno, o všem, co tak často nefunguje, jak by mohlo… Zvlášť když je člověku dvacet, v noci místo spaní poslouchá vlaky a neví, co se životem. Rafinovaná dánská autorka přivádí čtenáře do svého mikrovesmíru náznaků, ze kterých si můžou utkat vlastní, trochu bolestně smutný, ale i potměšile humorný příběh. Ať už to bude vaše první setkání s Helle Helle, nebo několikáté shledání, připravte se na originální literární zážitek. Ale pozor, možná kvůli němu zapomenete vystoupit ve správné stanici…


Kniha už má na databázi pár hodnocení a zatím poměrně vysoké.

Další recenzáček mi přišel z Domina. U Domina miluju, že si na půl roku dopředu vyberu z edičního plánu, co bych si chtěla přečíst a knihy mi potom už jen chodí, jak vychází. Skvělý přístup ♥

Budu vším, čím mě chceš mít – Mindy Mejia
Novodobá Lolita je mrtvá. A ve městě jsou hned tři lidé, kteří měli dobrý důvod ji zabít. Hattie Hoffmanová se během svého krátkého života úspěšně zhostila mnoha rolí: byla hodnou dcerou, úspěšnou studentkou, dobrou kamarádkou. Ona sama však chtěla od života něco víc. Mnohem víc než bezbřehou nudu jednotvárných dnů. Něco vzrušujícího, klidně trochu nebezpečného. Nebo třeba idost nebezpečného... Když je během školního představení nalezena Hattiina mrtvola, malé město strne hrůzou. Hrůza se změní v úžas, jakmile vyjde najevo, že Hattie udržovala přes internet sexuální vztah, který byl daleko za hranicí toho, co je společnost ochotna tolerovat. Kdo ještě o tom vztahu věděl? Koho Hattie svým chováním rozběsnila natolik, že ji ubodal? Psychothriller Budu vším, čím mě chceš mít zaznamenává rok života podmanivě krásné dívky, která si se svým okolím zahrávala tak dlouho, až s ní komusi došla trpělivost. Vyšetřování vraždy vynáší na světlo temná, doposud úzkostně skrývaná tajemství některých obyvatel maloměsta; najednou přestává být zřejmé, kde přesně vede hranice mezi vinou a nevinou. Najednou jako by mnohé přestalo být tím, čím se dříve zdálo být.


Knížka vypadá skvěle a prozatím dostává samá pětihvězdičková hodnocení na databázi. Takže jsem na ni moc zvědavá.

Další dvě knihy jsem si vybrala v Levných knihách
Po knížce Frankieho otázky před spaním jsem už nějakou dobu pokukovala, takže u ní jsem neváhala.

Frankieho otázky před spaním – Kate De Goldi
Dvanáctiletý Frankie je sice nejmladší ze tří dětí manželů Parsonsových, ale přesto má v rámci své rodiny největší zodpovědnost. Je totiž přesvědčený, že se o ni nikdo jiný nedokáže postarat lépe než on. A tak dbá třeba na to, aby byl v domě dostatek zásob, kdyby přišla ptačí chřipka (je ostatně velkým odborníkem na ptáky a orientuje se vůbec ve spoustě oborů) nebo nějaká živelná katastrofa. Frankie je taky trochu hypochondr, s nejlepším kamarádem mluví čilunštinou, vlastním vymyšleným jazykem, a má spoustu rituálů, které mu dodávají pocit bezpečí. Například každý večer před spaním navštěvuje milovanou maminku v ložnici a klade jí různé prapodivné dotazy. Zaběhlou rutinu naruší až nová spolužačka Sydney. Nosí ulítlé oblečení, má dredy a jmenuje se podle města, kde se narodila – Frankieho Sydney naprosto fascinuje. Co mají ti dva společného? Oba trpí tím, že jejich rodiny nejsou tak úplně normální... Dojemný, ale také velmi vtipný komorní příběh novozélandské autorky Kate de Goldi se doposud dočkal už 29 vydání.


Na knížku Střídavá péče pro Kukačku jsou hodnocení na databázi hodně nízká. Přesto jsem si řekla, že ji zkusím, 19Kč už mě nezruinuje. 

Střídavá péče pro Kukačku – Pavel Brycz
Rozvod. Manželé svádějí bitvu o svou šestnáctiletou dceru. Oba chtějí dítě jen pro sebe. Ale soudkyně prosazuje střídavou péči. Matka však prohlásí, že manžel není biologický otec, a nevidí důvod, proč by měl uplatňovat nárok na dceru. Je ochotná po tomto pozdním přiznání nést následky, nepotřebuje jeho alimenty. Šok pro manžela! Následují testy paternity. A skutečně potvrdí, že dcera není jeho a vychovával kukaččí mládě. Ale jaký šok, když neuspěje v testech maternity, které si formálně vymohl právník poškozené strany, ani matka! Tři lidé, kteří k sobě patřili, jsou náhle postaveni do naprosto nové situace. Vlastně i čtvrtý člověk, tajemný muž, úlet ženy před 17 lety, ten, který zpovzdálí sledoval své dítě, ztratí svou jistotu.Zaujala vás některá z knížek? Určitě mi dejte vědět do komentářů.

Mějte se krásně :)

Vaše Šárka ♥

4 komentáře:

 1. Zajímavý výběr. Pěkné čtení :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Kukačku teďka rozečetla jedna moje kolegyně a prý bohužel fakt špatný. Ani knihu nedočetla. No, já ji mám taky už koupenou, tak uvidíme, jestli to přelouskám :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jéje, no uvidíme, kdyžtak jsme přišly jen o dvacku :)))

   Vymazat

Děkuji za tvůj komentář ♥