středa 30. ledna 2019

RECENZE – Ochutnávačka

Autor: V. S. Alexander
Překlad: Zdík Dušek
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání v ČR: 2018
Počet stran: 336
ISBN: 978-80-7543-862-1

Anotace:
Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.

Mladá Magda je poslána k příbuzným do Bavorska, aby unikla ničivému válečnému bombardování, kterým je ohrožován Berlín. Hned druhý den po příjezdu dá teta Magdě jasně na srozuměnou, že pokud u nich bude chtít bydlet, musí si najít práci, živit ji nebudou. Magda se stane zaměstnankyní Říše a sice jednou z Hitlerových ochutnávaček. Odjíždí na Berghof, kde se nejprve učí rozpoznat jedy a poté začíná pracovat. Dennodenně se tak může stát, že pozře otrávené jídlo a zemře. Svým způsobem se s danou situací naučí žít jako další dívky. Setkává se také tváří v tvář s Hitlerem. A protože je Magda mladé děvče, je logické, že se neubrání ani citovému vzplanutí, když potkává Karla.

Ochutnávačka mě zaujala na první pohled velmi pěknou obálkou. A jsem ráda, že jsem se nechala nalákat a knihu si přečetla. Jde vlastně o zpověď staré Magdy Ritterové, která popisuje svůj životní příběh z doby jejího mládí, kdy zuřila druhá světová válka. Naskytl se mi tak další pohled do období 2. světové války, tentokrát do bezprostřední blízkosti Hitlera. Autor píše poutavě, hodně mě kniha bavila a čím dál jsem se pročítala, tím víc jsem byla zvědavá, co dalšího se dozvím a jak Magda nakonec dopadne.


Na konci knihy autor píše, že Ochutnávačka není přesný dějepisný popis třetí říše. Autor spojil dějepis s beletrií a tak by měla být i kniha brána.

Knihu V. S. Alexandera určitě doporučuji všem, které zajímá období 2. světové války a přečtou si rádi i román, nejen literaturu faktu. Já jsem s knihou naprosto spokojená, autorův styl mi sedl, Magda byla perfektně popsaná jako živá hrdinka, žádná plochá knižní postava. Za mě velký palec nahoru a určitě si přečtu i další knihu autora, která u nás vyšla již před Ochutnávačkou.

O autorovi:
Americký autor, píšící i jako Michael Meeske, propadl kouzlu historie, kromě toho miluje výtvarné umění a hudbu, tu sám skládá. V literární tvorbě jsou jeho vzory například Oscar Wilde, Daphne du Maurier nebo sestry Brontëovy. Vyšlo mu několik historických románů, momentálně pracuje na dalším pro věhlasné nakladatelství Kensington. Žije na Floridě.
Hodnocení: 93%

Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji nakladatelství Alpress, kde knihu můžete zakoupit.

4 komentáře:

  1. Hm, tak ta by se babičce moc líbila. V létě má narozky, takže si určitě píšu k tipům, čím ji obdarovat :-)

    The world of makeup

    OdpovědětVymazat
  2. Knihu jsem četla a byla jsem z ní nadšená! Ráda jsem si přečetla, jaká byla atmosféra z druhého pohledu za války.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj komentář ♥